Στις 25 Οκτωβρίου, ημέρα Παρασκευή, έγινε η Σχολική Γιορτή για την Επέτειο της 28ης Οκτωβρίου 1940. Στην αρχή, έγινε η απονομή των Αριστείων και των Βραβείων. Η γιορτή ήταν αφιερωμένη στην Γυναίκα και την συμβολή της στην Αντίσταση εναντίον των κατακτητών. Έγινε προβολή βίντεο και αποσπασμάτων από την ταινία “17 σφαίρες για έναν άγγελο” καθώς και ανάγνωση ποιημάτων και χρονικού. Ξεχωριστή ήταν η στιγμή που η μαθήτρια της Α΄ τάξης του Λυκείου Παλαιολόγου Ευαγγελία, τραγούδησε το γνωστό τραγούδι της Σοφίας Βέμπο “Παιδιά, της Ελλάδος παιδιά”.

Την καλλιτεχνική επιμέλεια της γιορτής είχε η εκπαιδευτικός κα. Κωνσταντίνου Ελένη και την επιμέλεια της γιορτής η κα. Κρητικού Άγη και η κα. Μακρή Ρενάτα.

Σχολική γιορτή 28ης Οκτωβρίου 2013