Λίγες μέρες πριν τη λήξη των μαθημάτων για τις διακοπές των Χριστουγέννων, οι μαθητές του σχολείου, με την καθοδήγηση της κας Κωνσταντίνου, καθηγήτριας Καλλιτεχνικών, και τη συνδρομή των υπολοίπων συναδέλφων, κατασκεύασαν χριστουγεννιάτικα στολίδια, με σκοπό να τα διαθέσουν στο καθιερωμένο χριστουγεννιάτικο παζάρι του Πολιτιστικού Συλλόγου Πάρου «Αρχίλοχος».

Χωρισμένοι σε ομάδες, χρησιμοποίησαν διάφορα υλικά (υφάσματα, σύρμα, ξύλο, νήμα κ.α) και έφτιαξαν πρωτότυπα στολίδια, τα οποία στη συνέχεια τύλιξαν σε γιορταστικό περιτύλιγμα.

Την επόμενη μέρα, στο παζάρι του Αρχιλόχου, σε δικό τους πάγκο, οι μαθητές πούλησαν τα χειροποίητα αντικείμενα προκειμένου να συγκεντρώσουν χρήματα για τις εκδρομές στις οποίες θα συμμετείχαν.

Χριστουγεννιάτικο παζάρι