Φέτος η πρώτη λυκείου του σχολείου μας επισκέφτηκε την Ρώμη, στα πλαίσια της ετήσιας πολυήμερης εκδρομής της.

Ήταν 12 Μαρτίου όταν οι εφτά μαθητές και οι δύο καθηγήτριες που τους συνόδευαν, ξεκίνησαν το ταξίδι τους. Κατά την παραμονής τους στη πόλη αυτή, θαύμασαν υπέροχα μνημεία του Ιταλικού και κατ’ επέκταση, του παγκόσμιου πολιτισμού. Ανάμεσα τους επισκέφτηκαν την Βασιλική του Αγίου Πέτρου, τα μουσεία του Βατικανού, το Κολοσσαίο κ.λ.π.

Είχαν επίσης την ευκαιρία να επισκεφτούν το Τμήμα Ελληνικής Γλώσσας στην Ελληνική Κοινότητα της Ρώμης. Εκεί συναντήθηκαν με Έλληνες μαθητές που ζουν στη Ρώμη και θα είχαν την δυνατότητα να ανταλλάξουν εμπειρίες και απόψεις.

Στις 16 Μαρτίου ξεκίνησαν το ταξίδι της επιστροφής, γεμάτοι υπέροχες εικόνες, εμπειρίες αλλά και νοσταλγία, για όσα άφηναν πίσω τους.

Εκδρομή στη Ρώμη