Την Τρίτη 28 Απριλίου 2015, το σχολείο μας επισκέφθηκε το νησί της Σίφνου για λίγες ώρες, στα πλαίσια εκπαιδευτικής εκδρομής.

Ξεκινήσαμε νωρίς το πρωί από Αντίπαρο και με το πλοίο της γραμμής σε 3 ώρες βρεθήκαμε στο πανέμορφο νησί της Σίφνου.

Πρώτα επισκεφθήκαμε την Ακρόπολη και το μουσείο του Αγίου Ανδρέα, όπου έχει γίνει μία πραγματικά αξιοθαύμαστη προσπάθεια ανάδειξης από τους αρμόδιους φορείς.

Στη συνέχεια περπατήσαμε στον οικισμό του κάστρου και καταλήξαμε στην Απολλωνία για φαγητό και χαλάρωση.

Στην επιστροφή ο καπετάνιος και το πλήρωμα του ?Άρτεμις? μας ξενάγησαν στη γέφυρα του πλοίου και απάντησαν σε ερωτήσεις των μαθητών μας.

Σε γενικές γραμμές, αν και ο χρόνος ήταν περιορισμένος, περάσαμε όμορφα και επιστρέψαμε γεμάτοι από εικόνες και συναισθήματα.

Εκδρομή στη Σίφνο