Τετάρτη 22 Οκτωβρίου και η πρώτη εκδρομή της χρονιάς είναι γεγονός.

Ξεκινήσαμε το πρωί από την Αντίπαρο και κατευθυνθήκαμε προς το χωριό Λεύκες. Πρώτη στάση της εκδρομής μας ήταν στο Εργαστήριο Κεραμικής ΄Υρια. Εκεί μας περίμενε ο κος Στέλιος Γκίκας, ο οποίος μίλησε στους μαθητές για την τέχνη της κεραμικής. Τα παιδιά διατύπωσαν διάφορες απορίες σχετικά με την πανάρχαιη αυτή τέχνη, στις οποίες ο κος Γκίκας απάντησε με καλή διάθεση και υπομονή. Τέλος, μας έκανε μια επίδειξη κατασκευής διαφόρων αγγείων με τον τροχό. Όλοι μας, μικροί και μεγάλοι, μαγευτήκαμε από την επίδειξη του κ. Γκίκα και αφού τον ευχαριστήσαμε εκ βάθους καρδίας ξεκινήσαμε για τις Λεύκες.

Εκεί αφού περιπλανηθήκαμε μέσα στο χωριό και θαυμάσαμε την άρτια αρχιτεκτονική του, καθίσαμε να ξεκουραστούμε.

Τέλος, γεμάτοι από εμπειρίες και εικόνες πρωτόγνωρες, πήραμε τον δρόμο του γυρισμού για την Αντίπαρο.

Θα θέλαμε, στο σημείο αυτό, να ευχαριστήσουμε τον Δήμο Αντιπάρου, δεδομένου ότι μας παραχώρησε το δημοτικό λεωφορείο ώστε να μπορέσουμε να μετακινηθούμε, καθώς και τον κ. Μαούνη, πρόεδρο της κοινοπραξίας, για την καλύτερη τιμή στα ναύλα των μαθητών. Επίσης, για ακόμη μια φορά θα θέλαμε να ευχαριστήσουμε τον κ. Γκίκα που μας δέχτηκε στο εργαστήριο κεραμικής του Ύρια και μας μίλησε για την τέχνη του.

Επίσκεψη στο εργαστήριο κεραμικής Ύρια – Εκδρομή στις Λεύκες