Την Παρασκευή 24 Απριλίου 2015, οι μαθητές μας είχαν την ευκαιρία μέσω του προγράμματος «τηλΕστία», να «επισκεφθούν» την Εστίας Γνώσης Χαλκίδας και να παρακολουθήσουν εκπαιδευτική ημερίδα-διάλεξη, ταυτόχρονα με σχολείο της Εύβοιας, με θέματα:

1. «Η μελωδία του Σύμπαντος», από τον Διδάκτορα Αστροφυσικής, μαθηματικό κ. Αντώνη Αντωνίου.
  2. «Σχολική βία και Εκφοβισμός», από τον κ. Καρβελά Γεώργιο, Επιμελητή ανηλίκων των Δικαστηρίων Χαλκίδας.

Οι εισηγήσεις συντέλεσαν καθοριστικά στην ευαισθητοποίηση και στον προβληματισμό των μαθητών μας στα σχετικά θέματα, ενώ ο ανοιχτός δίαυλος επικοινωνίας που αναπτύχθηκε ανάμεσα στους ομιλητές και τους μαθητές των δύο σχολείων, συνέβαλε στην επίτευξη πέραν των προσδοκώμενων αποτελεσμάτων.

Ευχαριστούμε ιδιαιτέρως το Διευθυντή της Εστία Γνώσης Χαλκίδας, κ. Μαρκόπουλο, για το χρόνο που διέθεσε στο σχολείο μας προκειμένου να υλοποιηθεί η ημερίδα.

Εστία Γνώσης Χαλκίδας