Μαγειρεύοντας?

Στα πλαίσια του μαθήματος της Οικιακής οικονομίας και του κεφαλαίου που ασχολείται με τη Διατροφή οι μαθητές της α΄ γυμνασίου μετατράπηκαν σε μικρούς μάγειρες και μαγείρισσες.

Αφού μοιράσαμε τα υλικά που θα φέρει ο καθένας από το σπίτι του όπως αυγά από τις κότες μας, ελαιόλαδο Αντιπάρου και βιολογικά καρότα επιδοθήκαμε στην δημιουργία Κέικ Καρότου!!!

Χωριστήκαμε σε ομάδες εργασίες και περάσαμε τόσο όμορφα κατά την προετοιμασία!!! Το αποτέλεσμα μας δικαίωσε αλλά έτσι και αλλιώς το ?ταξίδι? είναι η ουσία και αυτό το απολαύσαμε όπως θα δείτε και από τις φωτογραφίες.

..και φυσικά επειδή η καθαριότητα είναι η μισή αρχοντιά όπως λέει και ο λαός στο τέλος τακτοποιήσαμε την τάξη και ότι χρησιμοποιήσαμε πλύθηκε και παραδόθηκε πεντακάθαρο.

Το σχολείο δεν προσφέρει και δεν πρέπει να προσφέρει μόνο θεωρητικές γνώσεις άλλα εμπειρίες που να περνάνε μέσα από βιωματικές διαδικασίες.

Μαγειρεύοντας