Στα πλαίσια της Παγκόσμιας Ημέρας κατά της Παχυσαρκίας, το σχολείο μας αφιέρωσε χρόνο σε ενημέρωση και σχετικές δραστηριότητες.

Αρχικά η εκπαιδευτικός Βασάλου Δήμητρα, έκανε μια εμπεριστατωμένη εισήγηση στους μαθητές με τη βοήθεια του διαδικτύου και υλικό από το πρόγραμμα ΕΥΖΗΝ.

DSC01546

Δεδομένου ότι μέσα από βιωματικές διαδικασίες, η γνώση αφομοιώνεται πληρέστερα, οι μαθητές, με τη βοήθεια της κυρίας Κωνσταντίνου επιδόθηκαν σε κατασκευή αφίσας με θέμα τη Μεσογειακή διατροφή και ανθρώπινων φιγούρων με τίτλο «Είμαι ότι τρώω».

Στη συνέχεια, οι μαθητές συμπλήρωσαν ανώνυμα ερωτηματολόγια μέσω google drive, το οποίο μας έδωσε τη δυνατότητα να εξάγουμε άμεσα και συγκεντρωτικά αποτελέσματα και στην επόμενη συνάντηση με τους γονείς να αναφερθούμε σε κάποια στοιχεία άξια αναφοράς. Ενδεικτικά, το ποσοστό των μαθητών που βρίσκονται σε διαδικασία δίαιτας για αισθητικούς λόγους ήταν ιδιαίτερα αυξημένο και στα δύο φύλα.

Link ερωτηματολογίου:

?και για το τέλος, παιχνίδι!!!!!!!!!!!

Παγκόσμια ημέρα κατά της Παχυσαρκίας