Η ιστοσελίδα «Click στον Τουρισμό» δημιουργήθηκε από τους μαθητές της Α’ Λυκείου στα πλαίσια της Ερευνητικής Εργασίας με θέμα το τουριστικό προφίλ, την τουριστική ανάπτυξη και τις τουριστικές πρακτικές στο νησί.

Οι μαθητές θέλησαν να γράψουν για τις φυσικές, γευστικές και εθιμικές ομορφιές του νησιού μέσα από τη καθημερινή ματιά τους, τα βιώματα και την αγάπη τους για τον τόπο τους.

Έτσι δημιούργησαν την παρακάτω ιστοσελίδα με πλούσιο υλικό για τις παραλίες, τις γεύσεις, τα αξιοθέατα και τα έθιμα της Αντιπάρου καθώς και ένα διαδραστικό χάρτη, όπου καταγράφονται τα τουριστικά μέρη ενδιαφέροντος του νησιού. Η ιστοσελίδα γράφτηκε και στα αγγλικά προκειμένου να είναι αναγνώσιμη και από αγγλόφωνους επισκέπτες και με αυτό τον τρόπο οι μαθητές να δώσουν τη δική τους συμβολή και στήριξη στην τουριστική προώθηση της Αντιπάρου. Καλή περιήγηση!

Η ιστοσελίδα

Η ιστοσελίδα της Ερευνητικής Εργασίας της Α Λυκείου

Το βίντεο παρουσίασης της εργασίας

Παρουσίαση Α Ομάδας

Παρουσίαση Β Ομάδας

Παρουσίαση Γ Ομάδας

Οι συμβαλλόμενοι καθηγητές
Μπατάκη Ε., Τσαμανή Δ., Μπούσιου Θ., Χατζηλάρκος Λ.

Click στον Τουρισμό: Μια ιστοσελίδα από την Α’ Λυκείου για την τουριστική προβολή της Αντιπάρου