Την Τρίτη 10 Μαρτίου 2015, πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας δράση ενημέρωσης και ευαισθητοποίησης των μαθητών της γ? γυμνασίου και Α? λυκείου καθώς και των Γονέων και Κηδεμόνων, με θέμα «Σεξουαλικώς μεταδιδόμενα νοσήματα». Εισηγητής ήταν ο κύριος Λιάντης Ηλίας, ψυχολόγος και στέλεχος του Κέντρου Ελέγχου και Πρόληψης Νοσημάτων (ΚΕ.ΕΛ.Π.ΝΟ). Η δράση αυτή ήταν υπό την εποπτεία της Δ/νσης Β/θμιας Εκπαίδευσης Ν.Κυκλάδων.

Οι μαθητές μας, αλλά και οι γονείς, ανταποκρίθηκαν θετικά, έδειξαν μεγάλο ενδιαφέρον και ενθουσιασμό. Θεωρούμε ότι η δράση πέτυχε απόλυτα τον στόχο της.

Με πολύ σεβασμό, εκτίμηση και θαυμασμό θα θέλαμε να αναφερθούμε στον κύριο Λιάντη. Κατά γενική ομολογία, η εισήγηση ήταν εξαιρετική με βασικό στοιχείο την αμεσότητα και τη διάδραση, γεγονός που στο μεγαλύτερο βαθμό οφείλεται στον ίδιο.

Τέλος, θα θέλαμε να εκφράσουμε τις θερμές ευχαριστίες μας στον κ. Λιάντη και την επιθυμία μας να συνεχιστεί η συνεργασία μας.

Σεξουαλικώς Μεταδιδόμενα Νοσήματα